Ашық сабақ қалай өткізіледі?

Ашық сабақтар әрдайым сынақ, ең алдымен мұғалім үшін.

Әрине, бір мақалада осы процестің барлық қырларын қамту мүмкін емес, өйткені көп нәрсе тақырыпқа, сабақтың дайындық деңгейіне және техникалық мүмкіндіктерге байланысты.

Бірақ ашық сабаққа дайындалатындардың барлығына көмектесетін бірнеше жалпы ұсыныстар бар.

Ашық сабаққа дайындық

Ашық сабаққа дайындықты келесі қадамдармен бастаған дұрыс:

1. Тақырыпты таңдаңыз. Тақырыптың архивтелмегені жөн. Сіз өзіңізді қызықтыратын тақырып болатындығын болжай аласыз. Жоспардан 2-3 қадам алға немесе артқа ауытқу маңызды емес және рұқсат етілмейді.

2. Сыныппен алдын-ала жұмыс. Ал, егер сіз балалармен таныс болсаңыз. Егер күмәніңіз болса, мини-тестілеуді келесі бағыттарда өткізген дұрыс:

А) студенттердің өткен тақырыптар туралы білімдері.

B) сыныптың психологиялық диагнозы: сангерген, холерикалық, флегматикалық тұлғаларды анықтау. Мұны біле отырып, оқушыларды топтарға бөліп, жеке тапсырмаларды дайындау сізге ыңғайлы болады. Мәселен, мысалы, тырысқақ адамдар – бұл «ұрысқа кірісетін» белсенділер. Саналы адамдарға тыныштықты ұсынған жақсы, ал флегматикалық адамдар сізді жақсы үйлескен жұмысымен қуантады.

Интернетте көптеген психологиялық тесттер бар, сонымен қатар сіз мектеп психологын байланыстыра аласыз, ол сізге қайсысы қыздарды тақтада жауап беріп, қай жерден сұрағаны жақсы, кімге жазбаша тапсырма беру керек екенін айтады.

3. Ешқашан балалармен сабақ өткізбеңіз. Оларды апармаңыз! Маған сеніңіз, сабақ балалардың көздері жанып тұрған кезде ғана «атылады». Егер олар бәрін алдын-ала білетін болса, сіз олардан ешқандай қызығушылық ала алмайсыз. Ия, және мұндай сабақтар дереу есептеледі, бұл, әрине, жалпы әсерге зиян тигізеді.

4. Өзін-өзі талдау сабағын дайындаңыз. Сабақтың әр кезеңінің, сіз қолданған әдіс-тәсілдердің бар екендігі мен тиімділігі туралы ойланыңыз және дәлелдей аласыз. Бұл «инспекторларға» топырақты жұлуға «мүмкіндік береді, өйткені сіз не істелгенін және нені жақсарту керектігін алдын-ала көрсетесіз.

5. Сабаққа оқушыларға ерекше болып келетін тапсырмалардың түрлерін сабаққа енгізбеңіз. Түсіндіруге көп уақыт жұмсалады. Егер оқушылар тестілеудің қалай өткізілетінін, блицті тексеру кезінде не істеу керектігін, жарыстарды өткізу үшін қандай жағдайлар қажет екенін білсе, жақсы. Яғни, жігіттер ыңғайлы болу үшін мұндай тапсырмалар алдыңғы сабақтарға енгізілуі керек.

Оқи отырыңыз:  Нашар кеңес: кәсіпті немесе мамандықты дұрыс таңдамау

Ашық сабақ жоспары

Сізде қандай сабақ жоспарлары болмасын, оның барлық қажетті кезеңдерден тұратыны маңызды: үй тапсырмасын тексеру, жаңарту, рефлексия, бағалау, келесі сабаққа арналған үй тапсырмасын анықтау. Егер сен журналға келмейтін адамдар туралы ұмытып кетсең де, сенушілер ескертулер жасай алады.

Негізгі кезеңдерге келетін болсақ, мұның бәрі сабақ формасына және сабақтың мақсаттарына байланысты. Бұл туралы кейінірек.

Енді жоспарды дайындау бойынша жалпы ұсыныстар:

1. Сабақтың мақсаттарын анықтаңыз. Неғұрлым көп болса, соғұрлым жақсы. Процесске назар аудару сізге ыңғайлы болады. Мысалы, мақсат: студенттерді Толстойдың өмірбаянымен таныстыру. Әрине, сабақта сол өмірбаяны ұсынылатын кезең болуы керек (дәріс, презентация, оқушылардың бірінің ауызша баяндамасы және т.б. түрінде)

Немесе мақсат: топта жұмыс істей білу қабілетін дамыту. Сонымен, топтық жұмыс болуы керек. Егер патриоттық тәрбие туралы айтылған болса, онда Отанға деген сүйіспеншілік туралы бір минуттық әңгіме де қамтылуы керек.

Яғни, іс жүзінде сіздің мақсаттарыңыз бір формада біріктірілуі керек сабақтың құрамдас бөліктері болып табылады.

2. Сабақ уақытын міндетті түрде өткізіңіз. Сабақтың тақырыбында сабақтың әр кезеңіне қанша уақыт бөлуді жоспарлағаныңызды көрсетіңіз. Бұл сізге «баптауға» және динамизмді сақтауға мүмкіндік береді.

3. Өздік жұмысқа көп уақыт бөлме. Бұл сабақтың тиімділігін төмендететін жалпы қате. Мысалы, сіз тапсырманы аяқтауға бірнеше минут кетуді жоспарлап отырсыз. Осы уақытта, қалғандары жұмыс істеп жатқанда, біреуді тақтаға шақырыңыз. Жалпы, сабақта үнсіздік болмауы керек!

Ашық сабақтар мен маңызды ұтыс ойындарын өткізу формалары

Көп нәрсе сабақ түріне байланысты: бұл жаңа білім алуға, тақырып бойынша топтастыруға немесе бөлімді қайталауға арналған сабақ болады. Соңғы екеуі ең тиімді болып табылады, өйткені олар қиялға көбірек орын қалдырады.

Ең оңай жолы – сабақтың стандартты емес түрін таңдау: сабақ-саяхат, пікірсайыс, конференция, спектакль, ойын сабағы, КВН, сабақ-корт және т.б. Мұндай сабақтар жарқын көрінеді және сізге барлық қажетті қадамдарды орналастыруға мүмкіндік береді. Есіңізде болсын, егер сіз студенттердің дайындық деңгейін айқын көрсететін форманы таңдасаңыз, сіздің сабағыңыз жеңіске жетеді. Балалардың өздері неғұрлым көп айтса, соғұрлым жақсы!

Оқи отырыңыз:  Көмекші мектепте оқыту әдістері, олардың классификациясы - педагогика рефераты

Егер сіз дәстүрлі сабаққа тоқтаған болсаңыз, онда стандартты емес элементтердің бірнешеуін қамтуыңыз керек: мини-ойын, аукцион, тестілеу.

Сабақтың формасы жақсы жұмыс істейді, бұл сыныпты топтарға бөлуді қамтиды. Бәсекелестік элементі әрқашан серпін береді. Басқа жағдайда, сыныпты топтарға, жұптарға, үштіктерге бөлетін тапсырма түрін ойластырыңыз.

TO-ны пайдаланбай-ақ, қазір ашық сабақтар архаикалық болып көрінеді. Сабағыңызға презентация дайындау қиын емес. Егер сіз технологияға мүлдем қайшы болсаңыз, сіз Интернетті пайдалана аласыз.

Айтпақшы, презентацияның орнына сіз тапсырмалармен слайдтар дайындап, сабақ барысында компьютерді қолдануға болады. Дәл осындай сынақтарды, мысалы, монитор экранында көрсетуге болады. Бұл, айтпақшы, уақытты үнемдейді.

Бірақ сіз барлық дидактикалық материалдарды компьютермен алмастыра алмайсыз. Таратылым, көрнекілік, демонстрация да болуы керек. Мысалы, сіз жазушының өмірбаяны туралы керемет презентация дайындаған болсаңыз да, оның тақтадан жақын орналасқан портреті тек ұпай қосады.

Жас мұғалімдердің жиі жіберетін тағы бір қателігі – көріну болған кезде, бірақ ол жұмыс істемейді. Мысалы, олар логарифмдердің кестесін іліп алды, бірақ сабақ барысында олар ешқашан оған жүгінбеді. Бұл дұрыс емес. «Егер мылтық қабырғаға ілінсе, ол ату керек» деген қағиданы ұмытпаңыз.

Тағы бір ереже – өмірге, қазіргі өмірге міндетті қосылу. Сіз қандай пәнді оқытсаңыз да, қарапайым өмірмен практикалық байланыс болмаса, сабақ толық болмайды.

Әрі қарай, әріптестерге өз тәжірибелерімен бөлісу немесе өздерінің шеберліктерін комиссияға көрсету үшін ашық сабақтар өткізілетінін естеріңізге саламын. Осыған байланысты сабақ қонақтарына бірнеше сабақ материалдарын ұсынған жақсы болар еді. Қолданыстағы синопсиске қоса, сіз бөлек көрсететін жаднамаларды дайындауға болады: сабақта қандай әдістер қолданылғандығы, қандай техникалар, үлестірмелі материалдар мен дидактикалық материалдар үлгілері, пайдаланылған әдебиеттер тізімі, осы тақырыпты оқытудағы көзқарастарыңыздың қысқаша мазмұны. Бұл тек сабақтың бағасын жоғарылатады.

Оставьте комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *